خصوصي سازي ناقص؛ معضل بزرگ پتروشيمي ها

خصوصي سازي ناقص؛ معضل بزرگ پتروشيمي ها
در همايش ملي صنعت پتروشيمي مطرح شد :

۱۴۰ ميليون تن ظرفيت صنعت پتروشيمي
به گزارش خبرگزاري تسنيم، مرضيه شاهدايي، مديرعامل شرکت ملي صنايع پتروشيمي اظهار کرد: دسترسي به خوراک با وجود منابع غني نفت و گاز، موقعيت جغرافيايي ممتاز ايران و دسترسي به آب هاي آزاد، وجود بازار بزرگ داخلي، دسترسي به بازارهاي منطقه اي و آسيا به خصوص چين و هند، وجود پيمانکاران متخصص داخلي، وجود سازندگان معتبر داخلي، زيرساخت هاي مناسب ايجاد شده در مناطق ويژه نظير پتروشيمي ماهشهر و منطقه ويژه اقتصادي پارس و موجود نيروهاي انساني ماهر و متخصص از جمله مزيت ها در صنعت پتروشيمي ايران است. معاون وزير نفت ادامه داد: منطقه ويژه ماهشهر ۲۰ مجتمع پتروشيمي دارد که ظرفيت اسمي آن ۷/ ۲۵ ميليون تن در سال است؛ همچنين در عسلويه ۱۲ مجتمع با ظرفيت اسمي ۹/ ۲۴ ميليون تن در سال داريم و در ساير مناطق نيز ۱۸ مجتمع پتروشيمي با ظرفيت اسمي ۱/ ۱۱ ميليون تن در سال در مدار بهره برداري هستند که در مجموع ۵۰ مجتمع با ظرفيت اسمي ۵/ ۶۱ ميليون تن در سال در کشور مشغول فعاليت هستند.
شاهدايي درباره ظرفيت هاي توليد صنعت پتروشيمي اظهار کرد: در حال حاضر ظرفيت نصب شده صنعت پتروشيمي ايران ٦٤ ميليون تن در سال است که برنامه ريزي کرده ايم ظرف پنج سال آينده ظرفيت نصب شده صنعت پتروشيمي ايران به ١٠٠ ميليون تن در سال رسيده و اين رقم تا ١٠ سال آينده به ١٤٠ ميليون تن در سال برسد. معاون وزيرنفت بر ضرورت جذب سرمايه گذاري در صنعت پتروشيمي تاکيد کرد و گفت: براي جذب سرمايه در اين صنعت از روش هاي مختلف تامين مالي از جمله فاينانس داخلي و خارجي استفاده مي کنيم. وي به مذاکرات شرکت هاي خارجي با شرکت ملي صنايع پتروشيمي ايران براي سرمايه گذاري در اين صنعت اشاره کرد و يادآور شد: پس از امضاي برجام تاکنون شرکت هاي متعددي براي سرمايه گذاري در صنعت پتروشيمي ايران ابراز تمايل کرده اند و مذاکرات متعددي انجام شده است که در همين راستا چند تفاهم نامه همکاري با شرکت هاي خارجي امضا شده و مذاکراتي نيز در دست انجام است.

معضلات داخلي و جهاني پتروشيمي
محمدحسن پيوندي، مديرعامل تاپيکو در همايش ملي چشم انداز صنعت پتروشيمي در ايران اظهار کرد: با تغيير خوراک واحدهاي کراکر اروپا از نفتا به اتان، بازار پتروشيمي با کمبود پروپيلن مواجه خواهد شد که در اين زمان، متانول هاي ايران نقش زيادي در تامين پروپيلن ايفا خواهند کرد. مديرعامل تاپيکو با انتقاد از روند خصوصي سازي ها در صنعت پتروشيمي گفت: نوک پيکان خصوصي سازي به سمت واحدهاي پتروشيمي بود اما اين واحدها خصوصي سازي نشد بلکه براي رد ديون به صندوق هاي بازنشستگي داده شد که اين صندوق ها سازمان هاي توسعه گر نيستند بلکه فقط به دنبال تامين حقوق آخر هر ماه بازنشستگان هستند. پيوندي، احداث واحدهاي پتروشيمي در مرکز کشور را اشتباهي بزرگ خواند و گفت: واحدهاي پتروشيمي بايد در نوار ساحلي کشور احداث شوند، در حالي که ما با احداث خطوط انتقال اتيلن، احداث واحدهاي پتروشيمي را از سواحل به داخل کشور کشانده ايم. اين عضو سابق هيات مديره شرکت ملي صنايع پتروشمي با بيان اينکه در همه جاي دنيا تحويل گاز به واحدهاي پتروشيمي بر اساس مشخصات آن واحد صورت مي گيرد، گفت: در کشور ما شرکت ملي گاز اين کار را انجام نمي دهد و گاز را با مشخصات واحد به تمامي واحدهاي پتروشيمي و صنايع و نيروگاه ها ارسال مي کند که اين درست نيست. وي افزود: واحدهاي پتروشيمي که در انتهاي خطوط انتقال گاز قرار دارند معمولااز افت فشار گاز متاثر مي شوند و وقتي در زمستان، گاز به بخش خانگي تخصيص مي يابد در اولين اقدام، گاز واحدهاي متانول و اوره قطع مي شود که اين کار در اقتصاد اين واحدها اثر دارد.
پيوندي در ادامه برخي معضلات جهاني صنعت پتروشيمي طي سال هاي اخير اشاره کرد. به گفته وي، تحولات غيرعادي قيمت در بازار نفت که شاهد افت قيمت ها از بيش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه به ۳۰ تا ۳۵ دلار در هر بشکه بوديم، شک و ترديدهايي را در توسعه بخش پتروشيمي ايجاد کرد و سيکل سرمايه گذاري در صنعت پتروشيمي جهان که از روند سينوسي پيروي مي کرد را تحت تاثير قرار داد. وي افزود: همچنين پديده شوم داعش در منطقه به افت محسوس سرمايه گذاري در صنعت پتروشيمي خاورميانه منجر شد و سياست هاي عربستان نيز در جذب سرمايه ها در صنعت پتروشيمي اين کشور، در روند سرمايه گذاري ها در ديگر کشورهاي منطقه تاثيرگذار بود. عضو سابق هيات مديره شرکت ملي صنايع پتروشيمي با بيان اينکه «هيچ کس تصور نمي کرد شيل گس ها روي پتروشيمي تاثير بگذارند»، گفت: هميشه منوال بر اين بود که منبع اصلي تامين انرژي در آسيا و منطقه خاورميانه است و از اين منطقه است که انرژي به اقصي نقاط جهان به خصوص اروپا و آمريکا صادر مي شود اما با ظهور و بروز پديده شيل گس ها، شاهد انتقال اتان از آمريکا به سمت اروپا هستيم و حدود يک ماه پيش، نخستين کشتي حمل اتان از آمريکا در بنادر انگلستان پهلو گرفت تا خوراک واحدهاي کراکر اسکاتند را تامين کند. وي ادامه داد: خاورميانه قرار بود منبع اصلي تامين انرژي اروپا و آسيا باشد اما اکنون دارد اين روند برعکس مي شود و انرژي از آمريکا به سمت آسيا و اروپا مي رود. پيوندي با بيان اينکه آمريکا با تکيه بر منابع گاز در شيل گس ها وارد بازار LNG مي شود، گفت: کشتي هاي حمل LNG آمريکا قرار است از کانال پاناما تردد کنند و در اين خصوص، طرح هايي با سرمايه گذاري سنگين به منظور عريض کردن اين کانال در برنامه قرار گرفته است.

همايش ملي چشم انداز صنعت پتروشيمي در حالي شامگاه روز شنبه برگزار شد که صبح همان روز ماده ۵۳ برنامه ششم توسعه با راي اکثريت نمايندگان مجلس حذف شد. بر اين اساس، مجلس و وزارت نفت گامي ديگر در جهت افزايش شفافيت در اين صنعت و جلوگيري از ايجاد رانت در راستاي توسعه حقيقي واحدهاي پتروشيمي برداشتند. همايش ملي صنعت پتروشيمي با حضور مرضيه شاهدايي، معاون وزير نفت در امور پتروشيمي و محمدحسن پيوندي، مدير عامل تاپيکو برگزار شد. شاهدايي در حاشيه اين همايش از ثابت ماندن فرمول نرخ خوراک به مدت ۱۰ سال در پي حذف ماده ۵۳ برنامه ششم خبر داد و عدم صدور مجوز جديد براي اجراي طرح هاي متانول و تشويق طرح هاي متانول براي ادغام با يکديگر را از برنامه هاي شرکت ملي صنايع پتروشيمي اعلام کرد. محمد حسن پيوندي، مديرعامل تاپيکو نيز از شيوه خصوصي سازي واحدهاي پتروشيمي انتقاد کرد. به گفته وي، نوک پيکان خصوصي سازي به سمت واحدهاي پتروشيمي بود اما اين واحدها خصوصي سازي نشد و براي رد ديون به صندوق هاي بازنشستگي داده شد، اين در حالي است که صندوق ها سازمان هاي توسعه گر نيستند و فقط به دنبال تامين حقوق آخر ماه بازنشستگان هستند.