راه اندازي قريب الوقوع قسمت گاز در بورس انرژي

راه اندازي قريب الوقوع قسمت گاز در بورس انرژي

نويسنده: محمدحسين بابالو

مديرعامل بورس انرژي در ادامه عنوان کرد: تمامي موانع حقوقي، فقهي، مالياتي و حتي موانع اجرايي اين شيوه تامين مالي در بورس انرژي مرتفع شده و چندي ديگر وارد فاز عملياتي خواهد شد. خبر ديگري که مديرعامل بورس انرژي مطرح کرد ايجاد رينگ معاملاتي گاز در بورس انرژي بود که از اين پس مي تواند به ايجاد رينگ معاملاتي جديد منجر شود. دکترسيدعلي حسيني با اعلام اين خبر گفت: از اين پس شرکت هاي بزرگ مصرف کننده گاز طبيعي، خوراک گاز اتان، ميعانات گازي و ساير انواع حامل هاي انرژي گازي شکل همچون کارخانه ها بزرگ پتروشيمي، پالايشگاهي، نيروگاه ها و واحدهاي توليدي مختلف مي توانند درصورت تمايل خوراک يا سوخت مورد نياز خود را از طريق بورس انرژي تامين کنند. وي ضمن قدرداني از زحمات و حمايت هاي مهندس بيژن نامدار زنگنه اين دستاورد را ماحصل حمايت هاي وزير نفت برشمرد.

خبر اجرايي شدن صندوق پروژه، تشکيل رينگ گاز در بورس انرژي و آمادگي تمام قد بورس انرژي و ساير بخش هاي بازار سرمايه از مکانيزم تامين مالي صنعت نفت و گاز در بورس انرژي يا بورس هاي مشابه مهم ترين نکاتي بودند که مديرعامل بورس انرژي در يک پنل تخصصي در همايش انجمن مالي اسلامي که روز گذشته برگزار شد اعلام کرد. اين در حالي است که مديران صنعت نفت و گاز نيز که در برگزاري پنل معرفي زمينه هاي تامين مالي در صنعت نفت و گاز حضور داشتند بر تقويت اين بازار در جهت توسعه زمينه هاي صادراتي در اين حوزه ها تاکيد کردند. هم اکنون تجربه خوبي در صادرات فرآورده هاي نفتي در بورس انرژي پديد آمده تا جايي که اين بورس گوي سبقت را در صادرات و ارتباط با بازارهاي بين المللي از ساير بورس ها ربوده است که حمايت هاي بدنه مديريتي وزارت نفت و شخص مهندس بيژن نامدار زنگنه را بايد در اين خصوص موثر دانست.
مديرعامل بورس انرژي در اين پنل با اشاره به ويژگي هاي تامين مالي از سوي بورس هاي مختلف و تخصصي در حوزه انرژي در جهت حمايت از سرمايه گذاري و رونق توليد در چارچوب اقتصاد مقاومتي گفت: با توجه به سهم ۳۰ درصدي ارزش بازار سهام در شرکت هاي حوزه انرژي در سال جاري ۵ هزار ميليارد تومان در بورس انرژي تنها به منظور تامين مالي پالايشگاه ستاره خليج فارس جذب منابع صورت گرفته؛ همچنين بورس انرژي براي افزايش تامين مالي صنايع نفت و گاز اعلام آمادگي مي کند. در اين نشست محمدرضا صديقي، عضو هيات مديره و مدير امور مالي شرکت ملي گاز ايران عنوان کرد: هم اکنون سهم گاز در سبد انرژي کشور رقمي نزديک به ۷۰ درصد است که ايران به عنوان دارنده بزرگ ترين مخازن گازي در جهان سومين توليدکننده پس از آمريکا و روسيه به شمار مي آيد. اين در حالي است که در صنايع پايه اي کشور رقمي کمتر از ۱۷ درصد گاز استحصال مصرف مي شود اما در ساير کشورهاي جهان همچون ژاپن يا چين اين رقم بالاي ۷۰ درصد است. به گفته وي اين در حالي است که با توجه به سرمايه گذاري هاي صورت گرفته همچنين اهداف برنامه ششم توسعه حجم توليد گاز طبيعي و ساير محصولات مشابه افزايش چشمگيري پيدا خواهد کرد که اين مطلب نياز به ايجاد بازارهاي مصرف جديد را خاطرنشان مي کند. وي در ادامه افزود: هم اکنون در صنعت گاز رقمي نزديک به ۱۰۰ هزار ميليارد تومان سرمايه نياز داريم در حالي که کمتر از ۶ يا هفت ميليارد تومان را مي توانيم تامين کنيم. صديقي افزود: در گذشته ترجيح ما اين بوده که سرمايه مورد نياز را از سيستم بانکي جذب کنيم ولي تاکنون تنها ۳۰۰ ميليارد تومان توانسته ايم از سيستم مالي جذب سرمايه داشته باشيم.با توجه به اين موارد توجه به بازار سرمايه شايد يکي از مسيرهاي باقي مانده پيش روي صنعت گاز باشد. در ادامه اين نشست مهندس محمد مصطفوي مدير سرمايه گذاري و کسب وکار شرکت ملي نفت ايران به اهداف برنامه ششم اشاره کرد و گفت: هم اکنون رقمي نزديک به چهار ميليون بشکه در روز توليد نفت خام داريم که تا پايان برنامه ششم بايد به ۷/ ۵ ميليون بشکه در روز افزايش يابد.
همچنين توليد گاز غني تا پايان برنامه ششم بايد به هزار و ۳۲۵ ميليون مترمکعب در روز افزايش يابد که تجميع اين موارد شرايط ايده آلي را براي صنعت نفت و گاز ايران ايجاد خواهد کرد. وي در ادامه افزود: با فرض توليد ميعانات گازي همچنين گاز طبيعي و اتان هم اکنون توليد نفت و گاز ايران جمعا با احتساب موارد ذکر شده به بيش از ۹ ميليون بشکه در روز بالغ خواهد شد که نشان دهنده جايگاه خاص ايران در کشورهاي توليدکننده نفت و گاز است. وي در ادامه به درآمد ۵/ ۱۴ درصدي شرکت ملي نفت ايران از توليد، فروش و صادرات نفت خام اشاره کرد و گفت: جمعا در سال رقمي نزديک به ۷تا۸ ميليارد دلار از منابع داخلي تامين مالي براي اين شرکت صورت مي پذيرد که شايد نيمي از اين مبلغ به هزينه هاي داخلي بازگردد. از سوي ديگر نزديک به ۳ تا ۴ ميليارد دلار به بدهي، نگهداري و توسعه ذخاير موجود منجر خواهد شد که فضاي چنداني را براي هزينه هاي سرمايه گذاري جديد باقي نمي گذارد. از سوي ديگر بدنه پيمانکاري در شرکت ملي نفت نيز آشنايي چنداني با شيوه هاي تامين مالي نوين نداشته و درآمدها و هزينه هاي صنعت نفت غالبا ارزي است بنابراين با ماهيت ريال همبستگي چنداني ندارد.

بورس انرژي با ماهيت بين المللي
در ادامه اين نشست دکترسيدعلي حسيني مديرعامل بورس انرژي به تامين مالي ارزي شرکت هاي بزرگ نفتي اشاره کرد و گفت: هم اکنون بورس انرژي خود را به عنوان شرکتي عرضه کننده در بازارهاي بين المللي به مخاطبان خود معرفي کرده است که امکان جذب منابع خارجي را به منظور سرمايه گذاري در صنعت نفت ايجاد مي کند.اين در حالي است که تاکنون ۱۵۹ شرکت خارجي که بسياري از آنها از شرکت هاي برجسته بين المللي به شمار مي روند در بورس انرژي پذيرش شده اند و آمادگي خود را براي انجام دادوستد در اين بورس اعلام کرده اند.

خبرهاي جديد مديرعامل بورس انرژي
مديرعامل بورس انرژي ضمن اعلام خبر افزايش محسوس حجم عرضه ها در اين بورس گفت: در ابتداي هفته جاري شاهد عرضه يک ميليون بشکه ميعانات گازي مجتمع گاز پارس جنوبي در رينگ بين الملل بورس انرژي بوديم که رقم قابل ملاحظه اي به شمار مي رود هرچند که افزايش عرضه هاي نفت کوره نيز در روزهاي اخير را مي توان از رخدادهاي مهم عرضه محصولات مختلف و حامل هاي انرژي به شمار آورد. اين در حالي است که تلاش ها براي پذيرش اوراق موسوم به صندوق پروژه نيز درنهايت مثمرثمر واقع شده و چندي ديگر اولين عرضه رسمي صندوق پروژه عملياتي خواهد شد که اين بخش از تامين مالي اولين عرضه در بورس انرژي و در ساير بورس ها به شمار مي آيد. وي در ادامه افزود: ارزش اين پروژه ۴۵۰ ميليارد تومان و مربوط به نيروگاه سيکل ترکيبي پرند است. اين شيوه تامين مالي در بورس انرژي مي تواند تمام يا بخشي از يک پروژه را تامين مالي کند که از ابزارهاي نوين و بسيار کارآمد در جهت تقويت توليد در صنايع مرتبط با انرژي محسوب مي شود.